Učenička zadruga „Omorika“ djeluje u OŠ dr. Josipa Pančića u Bribiru.
Osnovna škola kao odgojno – obrazovna ustanova djeluje od 1787. godine. Ime dr. Josipa Pančića, rođenog u Bribiru, poznatog botaničara i liječnika nosi od 1930. godine a učenička zadruga dobila je ime po Pančićevoj omorici.
Učenička zadruga „Omorika“, jedna od najstarijih zadruga u Republici Hrvatskoj, osnovana je davne 1880. godine o čemu govore podaci iz spomenice škole.
Danas Učenička zadruga “Omorika“ ima 5 sekcija i to:
- Sekciju za izradu čestitki
- Sekciju za uzgoj lavande
- Sekciju za uzgoj voća
- Sekciju za izradu uporabnih i ukrasnih predmeta
- Sekciju za očuvanje narodne baštine
Sekcija za izradu čestitki
Sekcija za izradu čestitki djeluje od 1989. godine. Sekcija se bavi izradom prigodnih božićno – novogodišnjih čestitki, a djeluje tijekom studenog i prosinca.
Svoje proizvode plasira na Božićnom sajmu, te prodajom po selima (Bribir ima 14 sela) kako bi se i starijim i manje pokretnim osobama omogućila kupnja naših proizvoda.
Sekcija za uzgoj lavande
Sekcija za uzgoj lavande djeluje od 2004. godine . Uzgajamo lavandu bez upotrebe pesticida, herbicida i umjetnih gnojiva kako bi proizvod našeg uzgoja bio ekološki.
2018. godine u suradnji s turističkom agencijom Via Mea smo proširili u školskom vrtu nasad lavande. Ideja je bila da se djeca uključe u aktivnosti na način da i sama sudjeluju u uzgoju, berbi i samom procesu proizvodnje ulja, hidrolata, macerata i pravljenju proizvoda kroz radionice (ukrasa, mirisnih vrećica, sapuna itd.), te da te proizvode ponude gostima. Krajem svibnja i tijekom lipnja „naš“ nasad lavande posjećuju grupe stranih turista. Na ovaj način smo dobili priliku da svoje proizvode prodajemo na „kućnom pragu“. Učenička zadruga „Omorika“ je gostima prikazala svoj rad i narodnu baštinu Bribira. Osim predstavljanja škole i mjesta imamo i izuzetno uspješne prodaje naših proizvoda.
Prema riječima vlasnice turističke agencije Via Mea travel gđe Tatjane Marije Plašč, ovo je jedan od ljepših programa koje imaju na Kvarneru i reakcije gostiju su više nego pozitivne.
Od cvijeta lavande izrađujemo mirisne vrećice za zaštitu od moljaca , mirisne sličice, sapune i macerate koje plasiramo u suradnji sa sekcijom za izradu ukrasnih i uporabnih predmeta.
Zajednička namjera nam je proširiti postojeći nasad lavande te zasaditi i drugo ljekovito bilje te napraviti pravi miomirisni vrt.
Sekcija za uzgoj voća
Sekcija za uzgoj maslina djeluje od 2016.godine. Želja nam je obnoviti i proširiti nasad maslina koji se nalazi u školskom vrtu. Zasadili smo još 25 sadnica maslina. Od maslina proizvodimo ulje i pripravke na bazi ulja ( sapune i macerate) koje plasiramo u suradnji sa sekcijom za izradu ukrasnih i uporabnih predmeta.
U ožujku 2017. zasadili smo i mali nasad smokava.
Postojeći voćnjak smo 2025. godine proširili s 10 sadnica jabuka. Od jabuka proizvodimo jabučni ocat.
Veliku pomoć nam pruža tehničko osoblje škole.
Sekcija za izradu ukrasnih i uporabnih predmeta
Sekcija za izradu ukrasnih i uporabnih predmeta djeluje od 1990. godine.
Rad ove sekcije organiziran je tijekom cijele školske godine.
Trenutno se ova sekcija bavi:
- Izradom suvenira s motivima Bribira
- Izradom uporabnih predmeta od crijepa
- Izradom slika od odbačenih vjetrobranskih stakala
- Izradom primorskih poneštrica
- Izradom primorskih dvorova
- Izradom primorskih kućica
- Izradom slika u 3D decupage tehnici
Sekcija za očuvanje narodne baštine
Pokrenuli smo projekt “Narodna nošnja” s ciljem očuvanja narodne nošnje kao dijela kulturne baštine našeg kraja. Namjera nam je bila izraditi prepoznatljiv suvenir u svrhu promidžbe običaja primorske Hrvatske. Držeći se originalnog kroja, kojeg su istražili članovi KUD-a Bribir, lutke odijevamo u, mušku, žensku i dječju narodnu nošnju, te radnu i mladenačku nošnju.
Nabavkom seta za sublimaciju počeli smo na šalice tiskati motive Bribira, kao i stare bribirske izreke te na taj način čuvamo našu baštinu.
Sve naše proizvode prodajemo na sajmovima (Božić, Petrova, školski sajmovi, prodaja u školskom vrtu) te u suradnji s TZ Općine Vinodolske.
UZ „Omorika“ je sudjelovala na svim smotrama učeničkih zadruga Primorsko-goranske županije te na slijedećim državnim smotrama:
1989. u Petrinji
1995. u Varaždinu
- u Malom Lošinju
2001. u Kaštel Starom
2002. u Sv. Filip i Sv. Jakov – Biograd na moru
2004. u Dubrovniku
2011. u Opatiji
2012. u Primoštenu
2013. u Zagrebu
2014. u Zagrebu
2023. u Poreču
2024. u Poreču
Nositelji smo brojnih nagrada i priznanja, a istaknut ćemo:
1996. Najbolji tek utemeljeni školski vrt
2001. na 13. smotri učeničkih zadruga u Kaštel Starom 2. nagrada u skupini oplemenjivanje i zaštita životnog okoliša
2009. priznanja za autohtonost i originalnost u izradi suvenira
2011. na 23. smotri učeničkih zadruga RH u Opatiji „Primorska poneštrica“ je nagrađena plaketom za Najproizvod
2023. na 35. smotri učeničkih zadruga RH u Poreču „ Etno torba“ je nagrađena plaketom za Najproizvod.
Sudjelovali smo na brojnim izložbama, a istaknut ćemo:
Međunarodna izložba inovacija ARCA
- – 5. listopada 2013. održavala se Međunarodna izložba inovacija ARCA u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Na izložbi je predstavljeno više od 200 domaćih i svjetskih inovacija, a dodijeljene su i brojne nagrade za inovacije.
Na Arci je u sklopu izložbenog prostora Hrvatske zajednice tehničke kulture sudjelovala i Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva izloživši prekrasne radove učeničkih zadruga među kojima su bili i naši radovi.
2. Dani tehničke kulture
- – 12. rujna 2013. u okviru manifestacije Bundekfest na Bundeku, održali su se 2. Dani tehničke kulture, u organizaciji Zagrebačke zajednice tehničke kulture. Na ovoj manifestaciji svojim izložbeno – edukativnim prostorom sudjelovala je i Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva.
U izložbenom prostoru HUUZ-a bili su izloženi i radovi naše zadruge.