« Svibanj 2024 »

Vijesti...vijesti...vijesti
Skolski projekt
Autor: Ivo Žikić, 18. 6. 2021.

Učenici osnovne škole dr. Josipa Pančića ove su godine svoj projekt posvetili svim ženama, divnima u svojoj različitosti. Projektom je obilježeno nekoliko važnih datuma: Dan žena u znanosti, Dan žena i Majčin dan. Sve to objedinjeno je u projektu pod nazivom „Žena za sva vremena“, a voditeljice projekta bile su učiteljice Dilajla Pavletić i Jelena Franjković. U projektu su sudjelovali učenici 1. 3. 5.i 8. razreda sa svojim učiteljicama kao i deset izuzetnih žena.

Tokom veljače i ožujka, u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti, učenici su imali priliku razgovarati s deset zanimljivih žena, on- line i u živo. Učenici su sa velikim zanimanjem pratili i upoznavali njihov rad i strast prema poslu. Korištenjem digitalnih medija i njihovom integracijom projekt je dobio i posebno značenje te je potaknuo učenike na istraživanje, suradnju i kreativno stvaranje.

Dan žena obilježen je i oslikavanjem kišobrana. Učenici su imali zadatak odabrati slavne žene koje su svojim djelovanjem mijenjale svijet. Upravo portreti tih žena, naših i stranih, krase njihove kišobrane. No nisu to samo obični kišobrani, to su ''pametni kišobrani''. Svaki kišobran ima svoj QR kod kojim se može pristupiti životopisima i zanimljivostima iz života svake slavne osobe.

Cilj ovog projekta je promicanje ravnopravnosti žena u znanosti, ali i u svim drugim područjima, kao i razbijanje rodno uvjetovanih predrasuda i poticanje ideje o jednakosti muškaraca i žena već od najranije dobi.

Poruku kojom se želimo voditi u budućnosti najbolje je sročila jedna od naših predavačica, dr.sc. Edita Papa Dukić: '' Ne postoje muški ili ženski poslovi, mislim da ste se u to uvjerili u vašoj seriji predavanja "Žene u znanosti". Učenje i razvoj je najveći ulog i najveći poklon koje same sebi možete dati. Svaki pojedinac, neovisno o tome kojeg je spola, može biti aktivni pokretač promjena u društvu i to je ono čemu trebamo težiti. Budite marljivi i ostanite znatiželjni!''

Na samom kraju poručujemo vam:

Drage žene, ne zaboravite da ste važne. Vi ste početak i kraj svakog dana. Vjerujte u svoje snove i ostanite vjerne sebi.

Sve što smo radili objedinili smo u kratkom video uratku. Pogledajte ga!